I januari 2008 presenterade vi resultaten från en undersökning vi hade genomfört på uppdrag av Naturvårdsverket. Syftet var att ta reda på vilka som är de viktigaste användningsområdena av Naturvårdsverkets officiella miljödata och miljöstatistik. Vi ville även se vilka behov användarna har av statistikpresentationer och datasammanställningar idag och i framtiden, samt hur presentationer av statistik ska utformas för att olika målgrupper ska kunna tillgodogöra sig informationen.
Användaranalysen genomfördes genom djupintervjuer med beslutsfattare och tjänstemän, samt genom två fokusgrupper med personer som företrädde en miljöintresserad allmänhet.
Ett område handlade om hur utsläppsdata skulle kunna göras mer tillgänglig för allmänheten. Bakgrunden anges i Århuskonventionen som säger att “var och en i nuvarande och framtida generationer har rätt att leva i en miljö som är förenlig med hans eller hennes hälsa och välbefinnande. För att bidra till att skydda denna rätt ska varje land som är part till Århuskonventuionen garantera allmänheten följande rättigheter:
-
att ta del av information om miljön
-
att delta i beslutsprocesser om miljöfrågor
-
att ha tillgång till rättslig prövning i miljöfrågor”
Analysen resulterade i ett antal rekommendationer för hur utsläppsdata skulle kunna utvecklas med avseende på innehåll, presentation, layout och funktion för att öka tillgängligheten av datan för allmänheten.
Idag lanserar Naturvårdsverket en helt ny och uppdaterad sida med utsläppsdata där många av de behov och önskemål som framkom i användaranalysen har tillgodosetts. På sidan är det möjligt att söka data för olika områden genom en klickbar karta. Du kan även se hur mycket utsläpp som förekommer i din kommun, och vilka industrier och verksamheter som står för utsläppen. Du kan vidare söka på olika ämnen och verksamhetsnamn för att få mer information om hur stora utsläpp det handlar om, och vilka effekter utsläppen har för miljön.
Utsläppsdata är ett område som skulle kunna utvecklas på ett intressant sätt med ökat engagemang och delaktighet med så kallade crowd sourcing, där grupper av intresserade användare rapporterar in viss typ av data som sammanställs och presenteras på en gemensam data- och statistikplattform, som en wikipedia för den här typen av data. Genom ha en gemensam, ständigt tillgänglig och uppdaterad plattform där den senaste statistiken presenteras på ett lättförståeligt sätt, skulle med sannolikt intresset för dessa frågor öka.
Mer crowd sourcing!
/Joakim Lind
« Back to Blog

Comments
There are no comments yet.